Καλησπερα και απο εμενα.χρειαζομαι την συμβουλη-βοηθεια των συναδελφων.
Σε προσφυγικο οικισμο που αποτελειτε απο μπλοκ κατοικιων,που εχουν παραχωρηθει απο ΟΕΕ ή ΟΕΚ (δεν εχω παρει το παραχωρητηριο ακομα στα χερια μου αλλα υπαρχει) ενα απο τα κτιρια (ακριανο) που βρισκονται σε σειρα (μεζονετες 78,66τ.μ) μεσα στη αυλη του ειχε βγει αδεια! για βοηθητικους χωρους ή οποια και εγινε στην πορεια μετατραπηκε σε σπιτι.Θελει δλδ αλλαγη χρησης καλα ως εδω.Το προβλημα που ξεκιναει ειναι οτι η αυθαιρεσια δεν βρισκεται στο κτισμα παραχωρηθηκε αρθρο 15α 4178 ,αλλα στην αυλη του και με βασει αυτα που μου ειπαν και στην τοπικη πολεοδομια αλλα και συνφωνα με την ερευνα που εχω κανει ως τωρα τα παραχωρητηρια ειναι ΜΟΝΟ για τα κτισματα, οι περιβαλλοντες χωροι ανηκουν κατα εξ αδιαρετου σε ολους τους ιδιοκτητες του εκαστωτε μπλοκ που ανηκει το κτισμα,δλδ το κτισμα ανηκει στο ιδιοκτητη αλλα οι αυλες ειναι κοιτοκτητες και ας ειναι οριοθετημενες(ετσι δοθηκαν)!!Αρα καθισταται πρακτικα αδυνατο στο Ν.4178 γιατι δεν ειναι οτι χρειαζεται μονο τις υπογραφες ολων των ιδιοκτητων που υπαρχουν στο μπλοκ της συγκεκριμενης σειρας αλλα πρεπει συμφωνα με την πολεοδομια να γινει νομιμοποιηση ολων των αυθαιρεσιων που υπαρχουν σε καθε περιβαλλοντα χωρο!καμια ιδεα κανεις?